Jaké práce je třeba udělat na zahradě ještě před příchodem jara

Date:

Share post:

Víte, co je třeba v únoru udělat, abyste byli připraveni na příchod jara? Připomeneme vám základní práce v okrasné, užitkové zahradě a ve skleníku, abyste si mohli jaro vychutnat co nejvíce.

Práce v okrasné zahradě
Předtím, než vstoupíme do prvních jarních dní, je dobré provést několik úkonů v okrasné zahradě. V první řadě seřízněte listnaté okrasné trávy, které zůstaly přes zimu venku. Ideální je udělat to ještě dříve, než se objeví čerstvé výhonky. Pokud pěstujete sněženky, po odkvětu rozdělte velké trsy a přesaďte je, abyste vytvořili nové záhony. Také rozdělte přehuštěné trsy bylinných trvalek a trav.

Hlíva ústřičná
Jak si na zahradě vypěstovat hlívu ústřičnou
Jelikož listnaté keře jsou ještě v klidu, můžete je přesadit na vhodnější místo. Po odkvětu ostříhejte v zimě kvetoucí keře. Seřízněte boční výhonky vistárie na tři pupeny od základny, takto podpoříte bohaté kvetení. Stříhejte i břečťan a jiné popínavé rostliny, pokud přerostly svůj prostor. Kolem základny růží a jiných kvetoucích keřů nasypte hnojivo s pomalým uvolňováním nebo kvalitní hnůj.

Práce v ovocné a zeleninové zahradě
Dokončete zimní řez ovocných stromů a měkkého ovoce včetně jablek, podzimních malin a černého rybízu. Na rostliny jahod položte netkanou textilii nebo rouno, abyste nastartovali jejich růst a podpořili časnou úrodu. Ovocným stromem a keříkem dopřejte draselné hnojivo, podpoříte tvorbu plodů. Pokud není země zamrzlá, můžete vysazovat ovocné keře a stromy. Předpovídají-li mráz, chraňte květiny vnějších broskví, nektarinek a meruněk (pokud již vykvetly) rounem.

I na zeleninové zahrádce je dost práce. Připravte záhony k setí tak, že je důkladně zbavíte plevele a poté zakryjte silnou vrstvou zahradního kompostu. Do obohacené půdy můžete zasadit rebarboru. Zkontrolujte staré balíčky semen – vyzkoušejte, zda se je ještě vyplatí vysadit tak, že položíte pár semínek na vlhký kuchyňský papír. Pokud nevyklíčí, použijte nová semínka. Sklízejte přezimující šneky schoulené v prázdných květináčích a skrytých koutech, abyste snížili jejich populaci na zahradě.

Práce ve skleníku a v interiéru
Nejdůležitější prací před začátkem jara ve skleníku je odstranit všechny vybledlé nebo žloutnoucí listy z přezimujících rostlin, abyste předešli houbovým chorobám. Umyjte zasklení skleníku zvenčí i zevnitř, aby dovnitř proniklo co nejvíce světla.

- Reklama -PR články

Další články autora

Jak si vytvořit zimní zahradu i u vás doma?

Zimní zahrady dříve bývaly symbolem luxusu a nalézt jste je mohli pouze ve vilách nebo na zámečcích. Dnes...

Jak najít dokonalého nájemníka?

Chystáte se pronajmout vlastní nemovitost a nechcete mít přitom starost o svůj majetek? S nájemci nemusí být vždycky...

Modrá, nad kterou se tají dech, to je larimar

Nelze se divit, že vzhledem ke vzácnosti larimarů je někteří lidé považují za kameny, které se vyrovnají diamantům,...

Stavební stroje na prodej: Široká nabídka stavebních strojů

Stavební stroje najdou velmi široké uplatnění, jejich nabídka je přitom rozmanitá. Snadno tak můžete najít přesně to, co...