Home Zahrada Neumíte se zorientovat v chorobách a škůdcích na zelenině a sazenicích? Náš...

Neumíte se zorientovat v chorobách a škůdcích na zelenině a sazenicích? Náš velký průvodce vám v tom pomůže!

0

Pěstujete zeleninu? Buďte tedy ve střehu! Dříve či později se na ní mohou objevit známky různých chorob či napadení škůdci. V obou případech to může mít lehčí, ale i těžší průběh. Naštěstí při mnoha chorobách a škůdcích můžete infikování předcházet správným pěstováním nebo nad nimi zvítězit ekologickým způsobem.

Zelenina je nejen zdravá, ale dvojnásobně lépe chutná, je-li vypěstována na vlastní zahrádce. Jednotlivé druhy zeleniny, které si vysadíte na své zahradě, mohou být při nesprávném pěstování napadeny chorobami i škůdci. Z tohoto důvodu určitě nepodceňujte světelné nároky na stanoviště a půdu a také dodržujte vhodný pěstební spon. Rostliny vysázené příliš blízko sebe jsou náchylnější ke vzniku nemocí, protože si navzájem stíní a nemají dostatek vzduchu.

Vždy upřednostněte pesticidy šetrné k životnímu prostředí. V opačném případě hrozí, že zničíte nejen škůdce, ale také ohrozíte užitečný hmyz ve vaší zahradě.

Samozřejmě, důvodů ke vzniku nemocí může být více. Proto je dobré mít nastudované veškeré informace o pěstovaném druhu. Pokud je zelenina ušetřena před nemocemi, mohou ji stále napadnout různé škůdce. Ty ztěžují život mnoha zahrádkářům. Ať už jsou to šneci, mšice nebo brouci, množství živočichů se živí sáním rostlinných šťáv, čímž je rostlina oslabená a náchylnější k nemocem. K tomu, abyste mohli bojovat proti škůdcům na rostlinách, musíte umět škůdce i nemoc správně identifikovat a podle toho zvolit účinné nástroje. Na následujících stranách vám nabízíme přehled, který vám toto určování rozhodně usnadní.

Projevuje se tvorbou hnědých skvrn na listech. Nejprve na ty starší, postupně se onemocnění přesouvá na celou rostlinu. Houba napadá porosty během sušších letních dnů.

Chemická ochrana: Vhodná je aplikace fungicidních přípravků. Použít lze přípravek SIGNUM.

Ekologická ochrana: Použití bakteriálního přípravku NOVAFERM SIRIUS. Nutné je dodržování optimálních pěstitelských podmínek, výběr vhodného místa a střídání pěstitelských ploch, jakož i přiměřený výživový a závlahový režim.

Na listech se objevují hnědavé skvrny, později vznikají šedohnědé skvrny na povrchu plodů. Pokud se problém neřeší, rostlina může uhynout.

Chemická ochrana: S postřiky je třeba začít preventivně již v červnu, poté ve čtrnáctidenních intervalech. Během deštivějšího počasí se doporučuje stříkat jednou týdně. Použít lze CHAMPION 50 WG, POLYRAM WG, KUPRIKOL 50 nebo CUPROXAT SC.

Ekologická ochrana: Biologický ochranný přípravek proti houbovým chorobám POLYVERSUM. Pěstování na slunných stanovištích, ideální v řidším sponu, zalévání podmokem.

Projevuje se kulatými hnědými skvrnami na listech, ale i lusku fazolí. Postupně se zvětšují a splývají, napadeny bývají i žilky listů, které hnědnou. Z lusku přerůstá houba na semena.

Chemická ochrana: První ošetření je třeba provést při vytvoření pravých listů. Postřik by se měl dostat na spodní stranu listů. Použít lze KUPRIKOL 50 nebo POLYRAM WG.

Ekologická ochrana: Zapracování bakteriálního produktu NovaFerm MULTI do půdy. Potřebné je pěstování na slunných a vzdušných stanovištích, jakož i pravidelná závlaha přímo ke kořenům.

NO COMMENTS

Exit mobile version