Jak si poradit s vlhkými zdmi

Date:

Share post:

Vlhkost ve stěnách a omítkách se projevuje vytvořením zasolených skvrn na povrchu omítky, odlupováním a drobením barvy, opadáváním a praskáním omítky, rychlou tvorbou plísní a rozvojem škodlivých bakterií i zápachem. Jak tento problém vyřešit?
Stávající mokré omítky se doporučuje nahradit vhodným sanačním systémem. Jednu z efektivních součástí sanačních opatření představuje sušící omítka se strukturou sestávající z pórů a úzkých kapilár, které je spojují, ale zároveň zabraňují průniku solí ze zdiva do samotné omítky. Ze zdiva propouštějí jen nechtěnou vlhkost v podobě páry. Díky tomu nedochází k zanášení samotné omítky solemi, což prodlužuje její funkčnost. Na trhu jsou sušící omítky vhodné do interiéru i exteriéru, při jejich použití a aplikaci je třeba dodržovat pokyny výrobce.

TIP: U sanačních opatření je prvořadé snažit se odhalit příčinu vlhnutí a vhodnými opatřeními eliminovat/omezit její působení!
Správně připravený podklad
Stávající mokré omítky, barvy a jiné nátěry se odstraní ze zdiva přibližně 0,8 až 1,0 m nad viditelnou úroveň poškození. Reálná výška sanace závisí na vlhkosti zdiva a jeho tloušťce. Odhadem se určuje tak, že k výšce viditelných stop vlhkosti (vlhké „mapy“) se připočte 1 až 1,5 násobek tloušťky zdiva. Do určené výšky se odstraní všechny zbytky starých omítek, vrstvy nátěrů a barev. Mezery se vyčistí od přesolené malty do hloubky min. 10 mm a drátěným kartáčem se dočistí zdivo. Prach se vyfouká.

Upevnění instalací
Ze stěn se odstraní všechny materiály na bázi sádry citlivé na vlhkost, kterými byly upevněny instalace nebo kabely a nahradí se montážní maltou na bázi rychletuhnoucího cementu, která vytvrdne přibližně za 5 minut.

- Reklama -PR články

Další články autora

Jak si vytvořit zimní zahradu i u vás doma?

Zimní zahrady dříve bývaly symbolem luxusu a nalézt jste je mohli pouze ve vilách nebo na zámečcích. Dnes...

Jak najít dokonalého nájemníka?

Chystáte se pronajmout vlastní nemovitost a nechcete mít přitom starost o svůj majetek? S nájemci nemusí být vždycky...

Modrá, nad kterou se tají dech, to je larimar

Nelze se divit, že vzhledem ke vzácnosti larimarů je někteří lidé považují za kameny, které se vyrovnají diamantům,...

Stavební stroje na prodej: Široká nabídka stavebních strojů

Stavební stroje najdou velmi široké uplatnění, jejich nabídka je přitom rozmanitá. Snadno tak můžete najít přesně to, co...