Moderní cihly mají oproti svým starším předchůdcům mnoho výhod. Stavebníci většinou dlouho uvažují, jaký typ cihly (či stavebního materiálu) si vybrat a zda v plánu stavby počítat se zateplením. Chtějí totiž splnit energetické nároky, které kladené legislativou i stoupajícími cenami energií. Před definitivním rozhodnutím přehodnoťte tyto 4 mýty.
Broušené ložné plochy cihel umožňují přesnější, a tedy i jednodušší zdění i při svépomocné výstavbě. Z cihly se staví už stovky let. Na přelomu 19. a 20. století potřebovali mistři na vyzdění 1 m2 cihlové zdi tlusté 38 cm 3,5 hodiny. Spotřebovali při tom 95 l malty. Na začátku nového tisíciletí se tento čas zkrátil na 0,6 hodiny a spotřeba klesla. Dnes se broušené cihly zdí celoplošně na zdící PU pěnu nebo maltu na tenké spáry. Ušetří se tím 30 – 50 % času potřebného na výstavbu a 90 % materiálu (pojiva).
Složité stavební detaily se dnes také mnohem snáze řeší díky doplňkovým cihlám, které jsou k tomu určeny. Jednodušší je i skladování moderních pojiv na stavbě. Takže náročnost je mýtus.

Jednovrstvé cihlové zdivo dokáže splnit nejnovější požadavky legislativy na energeticky úsporné domy, tedy stačí. Není nutné jej zateplovat. Třeba říci, že tepelněizolační parametry výrobci stavebních materiálů zlepšují již několik let. tyto vlastnosti jsou ověřeny v praxi a při výběru naleznete i potřebné reference. Cihlové zdivo s integrovanou tepelnou izolací, které je pro stavebníky v nabídce pro výstavbu energeticky hospodárných domů, totiž již od tloušťky 440 mm nejen splňuje hodnoty, které norma určuje pro domy v kategorii A0 (max. 0,22 W/(m2 . K) , ideální 0,15 W/(m2 . K)), ale můžeme hovořit také o součiniteli přechodu tepla vhodném v případě pasivních domů (méně než 0,15 W/(m2 . K)). Tyto vlastnosti jsou ověřeny v praxi a při výběru naleznete i potřebné reference.