Jak jsme si namontovali sněhové zábrany na střechu domu

Date:

Share post:

Na střechu našeho domu jsme se rozhodli namontovat trubkové sněhové zábrany, aby nás sníh v zimě neohrožoval. Krytina je click panel od Lindabu, a také konzole, které se připevňují na falc. Trouby jsme použili od konkurenční společnosti kvůli nižší ceně. Typ, počet, druh a rozmístění sněhových zábran vám vypracují ve střešním centru, kde lze i koupit. Při návrhu se zohledňuje tvar a sklon střechy, typ krytiny, sněhová oblast, délka a výška střechy, proto doporučuji nechat návrh na odborníka.

NÁKLADY

konzole pozink. s proti kusům – 14,99 €/kus
pojistné matky – 0,0629 €/kus
hliníková trouba (32 x 2 mm) – 4,17€/m
plastová koncová krytka – 0,24 €/kus
plastová spojka 2,6 €/kus
Časová náročnost: 1 den
Počet osob: 1
Dovednost: začátečník
Období: téměř celoročně (s naší krytinou se nedoporučuje pracovat, pokud teplota klesne pod
5 stupňů)
Náklady celkem: 600 €

MATERIÁL

konzoly + protikusy, šrouby, matky, podložky, trubkové zachytávače (trouby), spojky a koncové krytky na trouby (veškerý potřebný materiál is doplňky navrhnou a dodají ve střešním centru)
NÁŘADÍ

stavařská šňůrka (nebo ledajaká jiná)
metr
vidlicový klíč
utahovačka s potřebným nástavcem (dá se nahradit ráčnou nebo druhým klíčem)
žebřík
fix/tužka
nástroj na zkracování trubek (úhlová bruska, ocasní, přímočará nebo ruční pila)
Montáž sněhových zábran

Nejprve namontujeme krajní konzole, mezi které natáhneme šňůrku (abychom uměli ostatní konzole umístit ve stejné linii). Rozmístění konzol máme v kladečském plánu.

My jsme umístili krajní konzole na druhý a předposlední falc, a také v úrovni nad pomůrnicí (aby se tlak z nasbíraného sněhu rozložil na obvodové zdivo). V našem případě to bylo 90 cm od spodního okraje krytiny.

Konzoly jsme umisťovali na každý druhý falc (vzdálenost mezi falci cca 0,5 m) zarovno ke šňůrce. Protikus z levé strany (aby svým tvarem zapadl pod falc). Šrouby jsme dávali střídavě (viz. foto).

Když jsou konzoly namontovány, začneme nasouvat trubky, které spojujeme spojkami. Máme-li dlouhou linii bez přerušení, doporučujeme namontovat část konzol, nasunout trouby a teprve tehdy pokračovat dále.
Například při 10 m délce namontujeme 4 konzoly a nasuneme 3 m troubu, abychom pak nemuseli přes všechny konzoly přesouvat trouby (může to jít dost obtížné).

Aby se trouby časem neposunuly, těsně za krajní konzoly můžeme navrtat farmářské šrouby s těsněním.

Montáž sněhových zábran
Zdroj: Ing. Filip Droppa
Sněhové zábrany jsme umístili 25 cm nad střešní okna. Pod okny jsme zábrany vynechali, aby se sníh nehromadil a netlačil na okno.

Přesah trubek je cca 25 cm od krajní konzole. Na konce trubek můžeme nasadit koncové krytky (ideálně ještě na zemi).

Rady na závěr
Pro klid v duši jsme doplnili na konzole i samojistící matice. Konzoly doporučujeme od stejného výrobce (jako je krytina) kvůli kompatibilitě, naopak trubkové zábrany můžete použít od jiného výrobce, důležité je aby jejich průměr nebyl větší než průměr otvoru v konzolách.

Budete-li si chtít dát navrhnout sněhové zábrany ve střešním centru, je třeba mít přichystané rozměry střechy a budovy, případně i foto nebo rovnou projekt. Při řezání hliníkových trubek můžeme použít i úhlovou brusku, jen je zapotřebí použít nový řezný kotouč (řezný kotouč použitý při řezání železa bude obsahovat železné piliny, které se při řezání hliníkové trubky zachytí na hrany řezu a časem budou rezivět). U ocelových trubek se nedoporučuje řezat úhlovou bruskou. Každý řez je dobré ošetřit barvou, aby časem nerezavěl (pokud se nejedná o hliníkové trubky).

- Reklama -PR články

Další články autora

Jak si vytvořit zimní zahradu i u vás doma?

Zimní zahrady dříve bývaly symbolem luxusu a nalézt jste je mohli pouze ve vilách nebo na zámečcích. Dnes...

Jak najít dokonalého nájemníka?

Chystáte se pronajmout vlastní nemovitost a nechcete mít přitom starost o svůj majetek? S nájemci nemusí být vždycky...

Modrá, nad kterou se tají dech, to je larimar

Nelze se divit, že vzhledem ke vzácnosti larimarů je někteří lidé považují za kameny, které se vyrovnají diamantům,...

Stavební stroje na prodej: Široká nabídka stavebních strojů

Stavební stroje najdou velmi široké uplatnění, jejich nabídka je přitom rozmanitá. Snadno tak můžete najít přesně to, co...