Je topení krbem nebo kamny opravdu ekologické?

Date:

Share post:

Při posuzování energetické třídy budov se jakékoli vytápění dřevem hodnotí jako ekologické, v poslední době se však ozývají hlasy, které se snaží poukázat na neekologičnost spalování dřeva v krbových kamnech a krbových vložkách. Jaká je tedy skutečnost?
Aby budova dosáhla energetickou třídu A0, kterou dnes naše legislativa požaduje u všech novostaveb, musí se na topení alespoň zčásti využívat „dobře hodnocená“ ekologická energie, tedy energie vyrobená z obnovitelných zdrojů. Zdrojů tepla, které jsou z tohoto pohledu vhodné, je samozřejmě několik, a patří k nim i moderní krbové vložky a krbová kamna na dřevo.

Parametry pod dohledem
Dnešní krbová kamna a krbové vložky musí splňovat celou škálu požadavků na provoz a jsou pod přísným dohledem – před uvedením na trh absolvuje každý takový výrobek kontrolní měření ve státní zkušebně, kde musí vyhovět podmínkám pro ekologický a bezpečný provoz, které vycházejí z legislativy EU. Limity emisí se navíc posuzují samostatně. Výsledkem úspěšného procesu je certifikovaný produkt, u něhož jsou i při opakované výrobě zaručeny vždy stejné hodnoty a bezpečnost. (Samozřejmě, podmínkou je jeho správné používání.) Tímto postupem se u moderních krbových kamen a krbových vložek zajistí, že se na jejich technické parametry i zmíněné emisní limity lze spolehnout.

Náročná cesta na trh
Aby produkt, odborně označovaný jako lokální topné těleso pro vytápění obytných prostor, splnil přísné legislativní požadavky, prochází při vývoji náročnou cestou. Vše začíná prvotní myšlenkou a zadáním základních parametrů, kterých je třeba dosáhnout. Jde zejména o výkon, účinnost, velikost a design, zároveň je však nutno zohledňovat i ekologické požadavky, které úzce souvisí s technickými parametry. Každý nově vyvíjený produkt – ať už jde o krbovou vložku, nebo kamna, proto průběžně prochází u výrobce testováním, při kterém se v něm mnohokrát zatápí a výrobek se zatěžuje různými metodami. Teprve když jsou dosaženy potřebné výsledky, přichází na řadu certifikace ve státní zkušebně, která je jakousi maturitní zkouškou před komisí. Výrobci se tedy neobejdou bez vlastní špičkové měřící techniky a dalšího moderního vybavení, pomocí kterého dokáží analyzovat a vyhodnocovat údaje získané během spalování paliva při testování.

Při správném způsobu topení správným palivem ve vhodném krbu nebo kamnech získáte příjemné sálavé teplo za příznivou cenu.

Kamna musí mít správný výkon
Samozřejmě, u každého topného tělesa je důležitá funkčnost. K tomu je třeba stanovit jeho přesný celkový výkon, aby se dalo správně dimenzovat. Například stará klasická chalupa má totiž podstatně vyšší energetickou náročnost než moderní nízkoenergetický dům a rozdíl v potřebě energie k jejich vytopení může být i několik kilowattů. U průmyslově vyráběných krbových kamen a krbových vložek je výkon vždy přesně určen a jasně daný, takže je snadné zvolit si produkt s vhodnými parametry. Samozřejmě nejde jen o výkon. Každý chce mít přece doma kamna nebo krb, které se mu líbí a stylem se hodí do konkrétního interiéru. Proto nabízejí výrobci produktové řady s určitým designem, v jejichž rámci si můžete zvolit produkt s vhodným výkonem.

- Reklama -PR články

Další články autora

Jak si vytvořit zimní zahradu i u vás doma?

Zimní zahrady dříve bývaly symbolem luxusu a nalézt jste je mohli pouze ve vilách nebo na zámečcích. Dnes...

Jak najít dokonalého nájemníka?

Chystáte se pronajmout vlastní nemovitost a nechcete mít přitom starost o svůj majetek? S nájemci nemusí být vždycky...

Modrá, nad kterou se tají dech, to je larimar

Nelze se divit, že vzhledem ke vzácnosti larimarů je někteří lidé považují za kameny, které se vyrovnají diamantům,...

Stavební stroje na prodej: Široká nabídka stavebních strojů

Stavební stroje najdou velmi široké uplatnění, jejich nabídka je přitom rozmanitá. Snadno tak můžete najít přesně to, co...