Jak snížit náklady na vytápění a ohřev vody

Date:

Share post:

Náklady na teplo potřebné pro vytápění a ohřev vody tvoří poměrně významnou část rodinného rozpočtu. Proto určitě stojí za to znát opatření, která vám související náklady pomohou snížit.
Existuje celá řada možností, jak snížit náklady na vytápění a teplou vodu. Jsou mezi nimi jednoduchá řešení za málo peněz, ale i finančně náročnější opatření. Ekonomicky nejméně náročná opatření jsou spojena se změnou chování v domácnosti. Každý může začít například tím, že si správně nastaví pokojovou teplotu a bude hospodárněji využívat teplou vodu. Je několik způsobů, jak uspořit bez velkých investic a omezení komfortu. Výraznějšího snížení nákladů na teplo lze dosáhnout až po rekonstrukci budov a topných systémů. V našich klimatických podmínkách je třeba vytápět domy nejméně čtyři až pět měsíců v roce, v horských oblastech nezřídka šest až osm měsíců.

Náklady na vytápění výrazněji snížíte rekonstrukcí otopné soustavy.
Množství tepla potřebné k vytopení budovy závisí také na tom, kolik tepla unikne vnějšími obvodovými stěnami, okny, dveřmi, střechou a podlahou. Je třeba počítat s tím, že většina stavebních materiálů používaná v minulosti není schopna zajistit energeticky hospodárný provoz budovy. Tepelné ztráty, které závisí na tepelně technických vlastnostech stavebních konstrukcí, lze poměrně přesně vyčíslit. Pracují s nimi projektanti. Přestože se jedná o teoretické hodnoty, měly by vás zajímat před každým rozhodnutím o investici do obnovy budovy a při hledání nejhospodárnějšího způsobu vytápění. Chcete-li vědět, jaké náklady skutečně potřebujete k zajištění tepelné pohody, měli byste znát i reálnou energetickou bilanci domu. Jak na to? Začněte monitorovat energetickou spotřebu své domácnosti, zajímejte se o možnosti a omezení jednotlivých řešení a přečtěte si, co očekávat od úsporných opatření. Průměrná roční spotřeba tepla v běžné domácnosti v obytném domě je přibližně 8 500 kWh. Z toho na vytápění připadá zhruba 4 650 kWh. Ve starším rodinném domě může roční spotřeba tepla na vytápění činit více než 75 % celkové spotřeby energie. Jsou zde proto výraznější možnosti úspor než v bytě.

Sledujte spotřebu energie ve své domácnosti
Prvním krokem k možným úsporám je pravidelné sledování spotřeby nákladů na energii. Podrobné podklady o průběhu spotřeby jsou velmi cenné při navrhování závažnějších zásahů do topného systému. Po realizaci úsporných opatření si tak můžete snadno ověřit, jaký efekt vám dané opatření přineslo. Relativně snazší je to v rodinném domě, kde můžete sledovat spotřebu elektřiny a zemního plynu nebo jiného paliva denně, týdně nebo měsíčně. V obytném domě umíte sledovat průběžnou spotřebu tepla, jen pokud máte samostatný měřič tepla pro byt nebo nainstalované digitální měřiče. Pravidelné sledování spotřeby energie ve vaší domácnosti se vám vždy vyplatí, i když jen v ročních intervalech. Získáte tak alespoň základní přehled o finančních nákladech na energii.

Jak začít? Udělejte si přehled spotřeb a nákladů za jednotlivá energetická média (elektřina, teplo a plyn). Ideální je, když máte k dispozici hodnoty za fakturační období z posledních dvou až tří let. Vytvořte si zároveň pomůcku pro sledování vývoje nákladů za jednotlivá energetická média. Pracujete-li s počítačem, můžete využít například funkce programu excel, stačí však i zápisník s přehlednou tabulkou. Chcete-li mít reálný přehled, vhodné je zapisovat a vyhodnocovat údaje pravidelně, abyste uměli porovnávat den se dnem či týden se týdnem. Denní odpočty vám dají informaci o tom, jak se chováte v pracovní den a jak o víkendu. Při výkyvech spotřeb víte příčinu identifikovat velmi přesně. Spotřebu sledujte zároveň s náklady, neboť ceny různých druhů energií se liší. K základnímu srovnání postačuje udávat průměrné ceny z předchozího období. Později si je můžete přepočítat na aktuální podmínky.

- Reklama -PR články

Další články autora

Jak si vytvořit zimní zahradu i u vás doma?

Zimní zahrady dříve bývaly symbolem luxusu a nalézt jste je mohli pouze ve vilách nebo na zámečcích. Dnes...

Jak najít dokonalého nájemníka?

Chystáte se pronajmout vlastní nemovitost a nechcete mít přitom starost o svůj majetek? S nájemci nemusí být vždycky...

Modrá, nad kterou se tají dech, to je larimar

Nelze se divit, že vzhledem ke vzácnosti larimarů je někteří lidé považují za kameny, které se vyrovnají diamantům,...

Stavební stroje na prodej: Široká nabídka stavebních strojů

Stavební stroje najdou velmi široké uplatnění, jejich nabídka je přitom rozmanitá. Snadno tak můžete najít přesně to, co...