Pandemie prohloubila porušování práv v porodnicích. Ministerstvo slibuje zlepšení

Date:

Share post:

Matkám chyběl přístup k informacím.

Porušování lidských práv žen a novorozenců se během pandemie prohloubilo.

Tvrdí to sdružení Občan, demokracie a odpovědnost (ODZ) na základě průzkumu realizovaného během první vlny pandemie.

Nedostatek informací a slabé opatření

Do internetového průzkumu se zapojilo 184 žen, které rodily nebo byly těhotné v období od března do června 2020. Ministerstvo zdravotnictví (MZ) SR ujistilo, že připravuje další zlepšení v oblasti porodnictví.

Poukazuje na zhoršený přístup těhotných žen k informacím o porodní péči, vynechány či zredukovány poradny nebo vyšetření během těhotenství.

Vážným porušením byli podle ODZ častý zákaz doprovázející osoby při porodu, úkony zdravotní péče bez informovaného souhlasu nebo přes nesouhlas žen, separace novorozenců od matek, ale i nedostatečné tišení bolesti.

„Zvláštním problémem byly nedostatečné protiepidemické opatření, které by adekvátně chránily rodící ženy a jejich novorozenců, nebo jejich nedůsledné uplatňování nemocnicemi. Tyto nedostatky šly ruku v ruce se slabou ochranou soukromí a intimity rodících žen,“ dodala Janka Debrecéniová z ODZ.

Konstatovala, že z monitoringu také vyplynulo, že mnohé už předtím se vyskytující porušení práv se v čase pandemie používali jako omluvy na zavádění nových porušení.

„Například neadekvátní prostorové podmínky používali nemocnice, ale i státní orgány na omlouvání nemožnosti přítomnosti doprovázející osoby. Následně používali zas zákaz doprovázející osoby jako důvod k znemožnění kontaktu kůže na kůži mezi matkou a novorozencem hned po porodu,“ uvedla Debrecéniová.

Snaha o zlepšení

Ministerstvo zdravotnictví (MZ) SR ujistilo, že připravuje další pokyny a standardní postupy, jejichž cílem je dosáhnout další zlepšení v oblasti porodnictví.

„Zákaz návštěv či omezení v přítomnosti otce u porodu mohly být vnímány negativně. Jejich cílem však byla ochrana zdraví zejména matky a dítěte. „
ZUZANA Eliášová, mluvčí MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ

„Rozumíme, že například zákaz návštěv či omezení v přítomnosti otce u porodu mohly být vnímány negativně. Jejich cílem však byla ochrana zdraví zejména matky a dítěte. Zdravotnická zařízení zároveň museli často sahat až na okraj svých personálních a prostorových možností, což ovlivňovalo i na fungování jiných oddělení, nejen těch, pod které léčba pacientů s onemocněním COVID-19 přímo spadá, „vysvětlila pro TASR mluvčí resortu Zuzana Eliášová.

Připomněla, že resort pokračuje s cílem, aby kvalita několika gynekologicko-porodnických a neonatologického pracovišť byla uznána certifikátem BFHI (Baby-friendly Hospital Initiative).

- Reklama -PR články

Další články autora

Jak si vytvořit zimní zahradu i u vás doma?

Zimní zahrady dříve bývaly symbolem luxusu a nalézt jste je mohli pouze ve vilách nebo na zámečcích. Dnes...

Jak najít dokonalého nájemníka?

Chystáte se pronajmout vlastní nemovitost a nechcete mít přitom starost o svůj majetek? S nájemci nemusí být vždycky...

Modrá, nad kterou se tají dech, to je larimar

Nelze se divit, že vzhledem ke vzácnosti larimarů je někteří lidé považují za kameny, které se vyrovnají diamantům,...

Stavební stroje na prodej: Široká nabídka stavebních strojů

Stavební stroje najdou velmi široké uplatnění, jejich nabídka je přitom rozmanitá. Snadno tak můžete najít přesně to, co...