Chystáte se pronajmout vlastní nemovitost a nechcete mít přitom starost o svůj majetek? S nájemci nemusí být vždycky snadné pořízení. Máme pro vás několik tipů, jak problémům předejít a najít dobrého nájemníka.
Pokud plánujete svůj dům či byt poskytnout třetí straně, tak je dobré si dopředu nové nájemníky řádně prověřit. Předejít tak můžete nejen škodě na svém majetku, ale také pozdním splátkám i problémům se sousedy. Proto je třeba držet se před pronájmem několika základních pravidel, která vám pomohou najít dokonalého nájemníka. Informace, jak postupovat, jestliže se s nepříjemnostmi u plateb přeci jen setkáte, naleznete v článku o vymáhání dlužného nájmu.
Přátelé vás nikdy nezklamou
Ideální cesta k dobrému nájemci vede skrze známé, kolegy a rodinné příbuzné. Zeptejte se svého blízkého okolí, zda neví o někom, kdo shání nájem bytu. Pokud se vám zadaří, tak můžete nové zájemce o pronájem sehnat za krátký čas a rovnou i s referencemi, které vám napoví, jestli vše bude v budoucnu klapat tak, jak má.
Raději vše prověřte
Jestliže potencionální nájemníky neznáte, je užitečné se s ním před podpisem smlouvy osobně setkat. Dobrého nájemníka poznáte zpravidla již po pár minutách. Řeč těla, styl oblékání a krátký rozhovor napoví, jestli je to ten pravý. Dnešní doba pak nabízí mnoho dalších způsobů, jak si vše pečlivě prověřit. Využít můžete například i sociální sítě, které vám pomohou dotvořit si o daném člověku obrázek.
Další užitečné informace získáte také z veřejných rejstříků a databází. V insolvenčním rejstříku si můžete zdarma ověřit bezdlužnost, pomoci může i centrální evidence exekucí, která je však zpoplatněná. Dobré je také podívat se do databáze osob v pátrání Policie ČR. V případě, že zájemce je OSVČ, můžete si zkontrolovat i rejstřík živnostenského podnikání nebo Veřejný rejstřík a Sbírku listin.
Dejte si pozor na smlouvy
S pronájmem se pojí řada práv a povinností. Základním právem pronajímatele je nárok na včasné obdržení plné výše nájemného a v opačném případě pak právo na úroky z prodlení. Dále má také pronajímatel plné právo vypovědět smlouvu v případě, že dojde k porušení zákonem stanovených povinností. Pokud se chcete v celé problematice lépe zorientovat, můžete se podívat na článek, jak se neztratit v právech a povinnostech nájemce a pronajímatele.
Důležitá je i správná podoba nájemní smlouvy, která má ze zákona být písemná a obsahovat několik základních informací, jako jsou základní identifikační údaje pronajímatele i nájemce, předmět a dobu nájmu, platbu a způsob úhrady nájemného a řadu dalších věcí, které naleznete přehledně v článku 6 rad pro bezpečnější pronájem.
Nemusíte na to být sami
Pokud se vám nedaří dokonalého nájemníka nikde objevit nebo na hledání nemáte čas, nezoufejte. S pronájmem může pomoci i realitní kancelář, která má s vyhledáváním dobrých nájemců zkušenosti a díky svým právním zkušenostem vše legislativně pohlídá.