Jak si vytvořit zimní zahradu i u vás doma?

Date:

Share post:

Zimní zahrady dříve bývaly symbolem luxusu a nalézt jste je mohli pouze ve vilách nebo na zámečcích. Dnes si ale zimní zahradu může u svého domu zřídit každý, kdo touží po kousku zeleně i uprostřed chladné zimy. Víte, jak si vytvořit zimní zahradu i u vás doma?

4 důvody proč si pořídit zimní zahradu

Existuje mnoho důvodů, proč si zimní zahradu pořídit. Tady jsou alespoň některé z nich:

  1. Postavit zimní zahradu přináší možnost zůstat v kontaktu s přírodou i v zimním období, kdy je většina rostlin uložena k zimnímu spánku. Oproti tomu rostliny v zimní zahradě zůstávají stále zelené.
  1. Údržba zimní zahrady není nikterak náročná.
  1. Využívat prostor zimní zahrady můžete k relaxaci, některým lidem pohled na zeleň dokáže neskutečně dobíjet energii.
  1. Zimní zahrada zvětší obytnou plochu vašeho domu a věřte, že ji nemusíte využívat jen k relaxaci. Mnoho lidí využívá zimní zahradu jako plnohodnotnou místnost – zve si do ní návštěvy, zřídí si v ní vířivku nebo wellness kout, popř. v ní stoluje.

Základní info o stavbě zimní zahrady

Ještě předtím, než se do stavby zimní zahrady pustíte, je potřeba rozmyslet několik důležitých věcí a vyřídit papírování. Rozmýšlejte především o:

  • vašich finančních možnostech – stavba zimní zahrady se může vyšplhat klidně k milionu korun, záleží na vašich preferencích a požadavcích, vybavení, které se rozhodnete pořídit a na materiálech, které pro stavbu využijete
  • orientaci zimní zahrady – zimní zahrady by měly být orientovány ideálně na jihovýchodní nebo jihozápadní stranu, oproti tomu jižní nebo severní orientace příliš vhodná není. Je tedy vůbec vaše nemovitost pro stavbu zimní zahrady vhodná?
  • umístění zimní zahrady – zimní zahrada může být součástí vašeho doma, ne vždy je však možné k domu přistavovat další jeho místnosti. Nemusíte zoufat. Zařídit pro maximální relax můžete také terasu, z které se přes zimu stane zimní zahrada nebo postavit úplně oddělenou místnost od domu.

Papírování

Pak nezbývá, než vyřídit potřebné papírování a pustit se do stavby. To nejdůležitější, co budete možná potřebovat, je stavební povolení. Stavební povolení není potřeba pro všechny případy stavby zimní zahrady, informujte se proto na vašem stavebním úřadě, zda můžete stavět bez povolení nebo jej budete potřebovat.

Pro stavbu zimní zahrady budete potřebovat také projekt, výpočty a statistiku, a to obzvlášť v případě, kdy budete chtít prosklenou kromě bočních stěn také střechu. Sklo je přece jen pořád křehký materiál a například nános velké vrstvy sněhu by nemusela střecha ze skla vydržet – i proto je vhodné nechat si poradit od zkušených projektantů.

Stavba

Pro stavbu zimní zahrady je nejdůležitějším bodem její konstrukce. Ta bývá nejčastěji hliníková, protože právě hliník poskytuje uživatelům mnoho výhod – je pevný, odolný, dlouho vydrží a není nikterak náročný na údržbu.

Další možností pro konstrukci je také dřevo – to sice vypadá velmi dobře a zapadá do celkového stylu a konceptu přírodních materiálů a přírodně vybavené zimní zahrady, na druhou stranu vyžaduje poměrně dost péče.

Během stavby je potřeba vyřešit také větrání a odvádění vlhkosti ze zimní zahrady – pokud totiž vytvoříte skleněnou místnost, může se z ní v kombinaci s vnitřním vytápěním poměrně rychle stát skleník. Chybět by neměl také okapový žlab.

Vybavení do zimní zahrady

Vybavení, které do zimní zahrady zvolíte, záleží jen na vás, protože jste to vy, kdo si vytváří svou oázu klidu. Jaké vybavení a doplňky bychom vám do zimní zahrady doporučili my?

  1. Nábytek

Nábytek je základem každé místnosti, v které lidé tráví svůj volný čas – vždy je potřeba si někam sednout, lehnout nebo něco odložit, a tak se bez nábytku neobejdete ani v zimní zahradě.

To, jaký nábytek se bude do vaší zimní zahrady nejlépe hodit, může rozhodnout i taková drobnost, jako je vytápění zimní zahrady. Pokud jste se totiž rozhodli zimní zahradu nevytápět, pravděpodobně se vám neosvědčí kovový nábytek, který prochladne. Naopak vás pravděpodobně potěší dřevo.

Pokud naopak zimní zahradu vytápíte, musíte dát pozor na vlhkost a té přizpůsobit také výběr nábytku – hodit se bude nábytek z teakového dřeva či jiných tropických rostlin, kovu, plastu nebo ratanu.

Tip: Pokud se snažíte zařídit svou zimní zahradu v přírodním stylu, doporučujeme volit pro vnitřní vybavení zimní zahrady co nejvíce přírodních materiálů. V případě nábytku by v takovém případě mělo být volbou číslo jedna dřevo.

Nábytek v zimní zahradě by měl být také praktický a pohodlný. Hodit se vám budou různá pohodlná křesla, pohovky nebo také závěsná křesla a houpací sítě, která maximalizují chvíle odpočinku. Pořídit byste měli také stolek nebo jinou odkládací plochu – komodu či police.

  1. Osvětlení v zimní zahradě

Pokud zvolíte prosklenou zimní zahradu, včetně proskleného zastřešení a máte dobrou orientaci zimní zahrady, není třeba volit velké stropní osvětlení, protože světla tu bude během dne dostatek.

Zaměřte se spíše na nepřímá, drobná světýlka, která v zimní zahradě dokáží s přicházejícím večerem vytvořit intimní, romantickou atmosféru. Ku pomoci vám mohou být obyčejné svíčky, řetěz žárovek, ale i bodová světla, u kterých lze nastavit směr svícení. Pomoci vám může také stojací lampa.

V zimní zahradě mohou nastat také situace, kdy i přes světlo, které skrze skleněné plochy pouštíte dovnitř, byste ocenili spíše přítmí. Proto už při stavbě zimní zahradě zvažte také adekvátní stínící techniku.

  1. Rostliny v zimní zahradě

Co by byla zimní zahrada bez zeleně? Prakticky jen další prosklená místnost vašeho domu. Přítomnost rostlin v zimní zahradě je tak trochu samozřejmá – čím víc, tím líp. Ne všechny druhy rostlin jsou však vhodné – záleží od možností vytápění a větrání vaší zimní zahrady.

V nevytápěné zimní zahradě můžete pěstovat běžné rostliny, jako je azalka, ibišek, šefleru, zelenec, břečťan nebo různé druhy kapradin a bylinek. Oproti tomu ve vytápěné zimní zahradě s dostatkem vlhkosti můžete zkusit pěstovat rostliny typické spíše pro teplejší končiny, jako jsou citrusy, olivovníky, oleandry, fíkovníky, palmy, orchideje a další.

Rostliny můžete umístit volně do květináčů po zemi, ale využít lze i polic, odkládací plochy konferenčního stolku nebo závěsných květináčů.

  1. Dekorace v zimní zahradě

Zútulněte své bydlení nejen pomocí květin. Na pomoc vám mohou přispěchat i jiné dekorativní prvky, které dodají zimní zahradě ten správný šmrnc. Co se týče barevného ladění, doporučujeme držet se při zemi – žádné plné a křiklavé barvy, vybírejte spíše jemné, zemité odstíny.

Právě světlejší odstíny barev mohou navozovat pocity klidu a relaxace. Oblíbenou barvou je například světle zelená nebo modrá. Co se týče doplňků a tipů na konkrétní dekorace do zimní zahrady, pořídit můžete například:

  • svíčky a svícny
  • vázy s květinami a ozdobné květináče, sušené květy
  • stylové hodiny na stěnu
  • sošky
  • koberce, polštáře, deky a další textilie pro maximální pohodlí
  • závěsné macrame výrobky na stěnu, obrazy a další

Alena Mrvíková, obsahový a SEO specialista

- Reklama -PR články

Další články autora

Jaké jsou výhody a nevýhody vyvýšených záhonů a co v nich pěstovat

Vyvýšené záhony jsou praktickým řešením pro zahradníky, kteří chtějí optimalizovat pěstování rostlin. Přinášejí několik výhod, ale také sebou...

Jak najít dokonalého nájemníka?

Chystáte se pronajmout vlastní nemovitost a nechcete mít přitom starost o svůj majetek? S nájemci nemusí být vždycky...

Modrá, nad kterou se tají dech, to je larimar

Nelze se divit, že vzhledem ke vzácnosti larimarů je někteří lidé považují za kameny, které se vyrovnají diamantům,...

Stavební stroje na prodej: Široká nabídka stavebních strojů

Stavební stroje najdou velmi široké uplatnění, jejich nabídka je přitom rozmanitá. Snadno tak můžete najít přesně to, co...